Big Shots Raleigh June Classic All-Stars/Recap

17U Boys

Gold Champion: NC Lakers Elite

Runner Up: Bull City Select

17U Boys Bull City Select 10 Damon Sanders 6’0’2019 Hillside HS
17U Boys Bull City Select 8 Derrick Wiley 6’0 2019 Southern Durham
17U Boys Bull City Select 0 Xavier Young 5’6  2018 Hillside HS
17U Boys Carolina United 24 Roderick Bailey 6’3 2019 Hillside
17U Boys Carolina United 4 Matthew Wright 6’1 2018 Home School
17U Boys Carolina United 12 Sal-Bey Young 6’5 2018 Garner
17U Boys Chosen 1 Generation 24 Jaylyn Jordan 6’1 2019 Dinwiddie High School
17U Boys Defenders Elite 30 Brandon Christian 6’4 2019 Albemarle High School
17U Boys Defenders Elite 0 Martin Flax 5’11 2019 Cuthbertson High School
17U Boys Defenders Elite 17 Kinnon Tatum 6’1 2018 Levine Middle College
17U Boys Garner Road Bulldogs – Spruill 2 DJ Horne 2019
17U Boys Garner Road Bulldogs – Spruill 3 Shykeim Phillips 2019
17U Boys Garner Road Bulldogs – Spruill 21 Kadin Shedrick 2019
17U Boys Garner Road Bulldogs – Spruill 22 Erik Alvey
17U Boys GNC Elite 2 Justice Barber 6’2 2019 Ayden Grifton High School
17U Boys GNC Elite 5 Joshiah Shackleford 6′ 9 2019 Ayden Griton High School
17U Boys Hill City Crash 17U – Powered by Big Shots 27 Keenan Austin 6’5 2019 LCS
17U Boys NC Empire 17U 24 Cameron Waldon 6’4 2019 Corinth Holdith High
17U Boys NC Lakers Elite 10 Jaylan Neal 6’2 2019 Southeast Raleigh High School
17U Boys NC Lakers Elite 12 Shanye Saigo 6’3 2019 Knightdale High School
17U Boys NC Lakers Elite 0 Dominic Thomas 5’7 2019 Broughton High School
17U Boys Piedmont Pacers 2 Savon Brintley 6’0 2019 East Forsyth High School
17U Boys RDC Lakers 17u Marcotis Hall 6’5 2019 Trinity School of Durham and Chapel Hill
17U Boys RDC Lakers 17u 5 Jayvis Harvey 6’4′ 2019 Southern-Durham, NC
17U Boys Rocky Mount Mavericks 5 TaRod Brown 6’4 2019 Northern Nash
17U Boys Rocky Mount Mavericks 0 Javeon Jones 6’1 2018 Rocky Mount
17U Boys Team FLY 2019 5 Cameron Gill 6’2 2019 Salisbury High
17U Boys Tri County Thunder Elite 11 Marcus Harrison 5’11 2019 Southern Vance High School
17U Boys Tri County Thunder Elite 24/11 Phadol Jordan 6’2 2020 Northern Vance High School
17U Boys Tristars-Team Roper, Jr. 10 Dominique Johnson 6’3 2018 Rolesville
17U Boys Tristars-Team Roper, Jr. 12 Barak Young 6’4 2018 Rolesville
17U Boys UC27 Carolina DreamChasers 17U 2 Armone Anders 5’10 2019 North Duplin High School
17U Boys Wilson Elite 21 Jermaine Smith 6’3 2019 Oakwood School
17U Boys Wilson Elite 22 Zyree Wilder 6’3 2019 Beddingfield
17U Boys Team ENC 17 1 J Barnhill
17U Boys Team ENC 17 2 S Teel
17U Boys Capital City Pacers 17 5 J Shields
17U Boys Capital City Pacers 17  11 J Randall

16U Boys

Gold Champion: Garner Road Bulldogs-West

Runner Up: Big Shots Elite NC 2020

16U Boys Big Shots Elite NC 2020 4 Jake Bertolini-Felice 6’5 2020 Trinity Academy
16U Boys Big Shots Elite NC 2020 1 Nolan Dorsey 6’4 2020 Millbrook
16U Boys Big Shots Elite NC 2020 30 Nick Farrar 6’7 2020 APEX FRIENDSHIP
16U Boys CEBA 2020/2021 44 Bryan Quiller 6’4 2021 Cary
16U Boys Chosen 1 Generation NC 16 12 Elijah Wilkerson
16U Boys Flight 22 2020 Edwards 1 Demarcus McLaurin 6’4 2020 Laney
16U Boys Flight 22 2020 Edwards 23 Tyjuan Moss 5’11 2020 Whiteville
16U Boys Garner Road Bulldogs – Thornton 0 Vernon Fraley 2020 Wakefield HS
16U Boys Garner Road Bulldogs – Thornton Redford Dunton  2020 Heritage
16U Boys Garner Road Bulldogs – West 10th Grade 4 Djimon Bailey 2020 Greenfield HS
16U Boys Garner Road Bulldogs – West 10th Grade 20 Evan Joyner 2020 Piedmont Classical
16U Boys Garner Road Bulldogs – West 10th Grade 21 Carson McCorkle 2020 Greensboro Day School
16U Boys Garner Road Bulldogs – West 10th Grade 30 Kaleb Scott 2020 Fuquay Varina HS
16U Boys Garner Road Bulldogs – West 10th Grade 23 Day’ron Sharpe 2020 South Central High
16U Boys Hill City Crash 16U – Powered by Big Shots 14 Nick Gravely Jr. 5’10 2020 Holy Cross Regional Catholic
16U Boys Low Country Elite 5 Darjawuan Brown 6’1 2020 North Charleston high
16U Boys Mint Hill Lakers 1 Darius Best 6’1 2020 Phillip O’Berry
16U Boys Mint Hill Lakers 4 Maurice Brown 6’0 2020 Phillip O’Berry
16U Boys NC Breakers Elite 2 De’Andre’ Downing 6’5 2020 Plymouth High
16U Boys NC Breakers Elite 10 Keenan Downing 6’3 2020 John A Holmes High
16U Boys NC Breakers Elite 5 Cedez Norman 6’1 2020 Plymouth High
16U Boys NC Breakers Elite 3 Mitjonta Stanley 5’11 2020 John A Holmes High
16U Boys NC Empire Go Hard 16U 0 Myles Evans 6’10 2020 Ravenscroft School
16U Boys NC Empire Go Hard 16U 3 David Murphy III 6’0 2020 Word Of God
16U Boys NC Empire Go Hard 16U 23 Lemarion Wilkerson Jr. 6’4 2020 Southern Durham
16U Boys NC HEAT 20 Alec Bynum 6’0 2019 CBAHS
16U Boys NC HEAT 12 Kurtis Taylor 6’4 2020 Neuse
16U Boys The Roanoke Rapids Warriors 7 Traveous Garner 6’2 2020 Northampton High School
16U Boys The Roanoke Rapids Warriors 35 Poboigh King 6’3 2021 Roanoke Rapids High School
16U Boys The Roanoke Rapids Warriors 30 Joshua Norman 6’2 2020 Northwest Collegiate Academy
16U Boys Tristars Team Boone 24 Sylvester White 6’2 2020 Trinity Academy
16U Boys Virginia Warriors 2020 22 Leanthony Gates 6’2 2020 Northside High School
16U Boys Wilson Elite 5 Lamont Speight 6’0 2021 Beddingfield

15U Boys

Gold Champion: Team Wall Gold

Runner Up: Taking It By Force

15U Boys Big Shots Elite NC 2021 10 Noah Ross 6’2 2021 Apex Friendship HS
15U Boys Big Shots Elite NC 2021 6 Will Tyndall 6’3 2021 East Chapel Hill HS
15U Boys Carolina Knights 13 Dylan Drinkwater 5’8′ 2021 Panther Creek High School
15U Boys Eastern Carolina Phenomz 23 Jahiem Lockhart 6’3 2021 Havelock
15U Boys Eastern Carolina Phenomz 11 Jahmere Miller 6’2 Pamlico
15U Boys Hill City Crash 15U – Powered by Big Shots 10 Tucker Shrewsbury 5’10 2021 Timberlake Christian School
15U Boys NC Empire Go Hard 34 Julius Peacock 6’7 2021 Garner High School
15U Boys North Carolina Coastal Elite 2021 23 Isaiah Rodriguez 5’10 Swansboro High School
15U Boys Team Wall Gold 15 MJ Rice
15U Boys Team Wall Gold 5 Amari Pearson
15U Boys Team Wall Gold 30 Eric VanDerHeiden

14U Boys

Gold Champion: Big Shots Elite NC 2022

Runner Up: Charlotte Guards

14U Boys Big Shots Elite NC 2022 5 Nolan Ford 6’8′ 2022 Carroll Middle
14U Boys Big Shots Elite NC 2022 1 Harrison Alexander 6’4 2022
14U Boys Big Shots Elite NC 2022 2 Isaac Holmes 6’3 2022 Cary Christian
14U Boys Big Shots Elite NC 2022 10 Jaydon Young 6’2 2022 Wayne Christian
14U Boys Carolina Defenders 6 Jarvae Clark 5’8 2022 McClintock Middle School
14U Boys Carolina Defenders 11 Dontavius Paige 5’7 2022 McClintock Middle School
14U Boys Carolina Elite Class of 2022 3 Kevon Vanderhorst 5’6 2022
14U Boys Carolina Tritons 23 Jaden Jeffries 5’8 2022 West Millbrook Middle
14U Boys Carolina Tritons 1 James Marshall 6’0 2022 Montessori Academy
14U Boys CEBA 2022 25 Jaxon Brown 5’8′ 2022 Wakefield
14U Boys CEBA 2022-Davis 33 RaShaun Robinson 6’4 2022
14U Boys Charlotte Guards 7 Rhasheed Davis 5’11 2023 Albermarle Rd Middle
14U Boys Charlotte Guards 2 Zavien Dillingham 5’9 2023 North West Middle School
14U Boys Charlotte Guards 25 Austin Johnson 6’1 2023 Phillip O’Berry
14U Boys Eastern Carolina Phenomz 11 William Brimmer 2022
14U Boys Eastern Carolina Phenomz 1 Julian Richards 2022
14U Boys Fayetteville Flash Gold 7 Namir Douglas 6’1 2022 Spring Lake Middle
14U Boys Flight 22 Fayetteville 14u 9 Demetri Patterson 6’4 2022 John Griffin
14U Boys Flight 22 Fayetteville 14u 4 Cedavion Wimbley 6’0 2022 Trinity Christian
14U Boys Garner Road 2022 – Team Graves 11 Kevin Keatts 5’6 2022 Daniels Magnet Middle School
14U Boys Garner Road 2022 – Team Graves 7 Dylan Wiggins 6’3 2022 Cleveland Middle School
14U Boys Garner Road 2022 – Team Graves 6 Mayar Wol 6’2 2022 Fuquay Varina Middle
14U Boys GRBC Simmons 2022 0 Baron Williams 5’3 2022 Cleveland Middle
14U Boys GRBC Simmons 2022 10 DeShawn Woods 6’1 2022 Harnett Central Middle
14U Boys Raising Young Men 11 Deontaye Joseph 5’6 2022 Hope Middle
14U Boys Raising Young Men 3 Moses Tufts 5’8 2022 Ayden
14U Boys Team Felton 2022 30 Comeh Emuobor 5’10 2022
14U Boys Team Felton 2022 5 Nikolas Graves 2022
14U Boys Team Felton 2022 2 Jashaun Hawkins 2021
14U Boys Team Felton 2022 11 Cem (Jim) Oztamur 2022
14U Boys Triangle Flight 14u 15 Trevor Barrett 5’9 2022 Apex
14U Boys Triangle Flight Blue 2022 44 Weston Frieling
14U Boys Wilson Elite-Pittman 1 Christen Battle 5’0 2022 Elm City
14U Boys Wilson Elite-Pittman 2 Xavier Honey 5’10 2022 Darden

13U Boys

Gold Champion: Team Loaded 2023

Runner Up: Carolina Legends

13U Boys Carolina Legends 11 Jordan Vick 5’6 2024 Greenfield School
13U Boys Carolina Tritons 6 Tanner Clark 6’0 2023 North Raleigh Christian
13U Boys Carolina Tritons 0 Andrew Underwood 5’7 2023 Magellan Charter
13U Boys Eastern Carolina Phenomz 0 Zamari Cox 5’2 2024 Grover C Fields
13U Boys Erie Elite Bulldogs 12 Timayahs Bracey 5’0 2023 Christian Academy Richmond
13U Boys Erie Elite Bulldogs 35 Zyion Cooper 5’11 2023 NC
13U Boys Fayetteville Flash 11 Jordan Jones 5’9 2023 Spring Lake Middle
13U Boys Garner Road Bulldogs 7th Grade 30 Connor Higginbotham 5’0 2023 Holly Grove Middle School
13U Boys Garner Road Bulldogs 7th Grade 3 William Otto 5’0 2023 Daniels Middle School
13U Boys Garner Road Bulldogs 7th Grade 23 McCallum Wright 5’11 2023 Ravenscroft School
13U Boys GO HARD 3 Grady Whitt
13U Boys HYB RAPS ELITE 2023 19 Deon Tyler 5’10 2023 Kelly Mill
13U Boys NC Vipers 30 Ezekiel Brock 5’6 2023 Harnett Central Middle
13U Boys NC Vipers 2 JaeShaun Murchinson 5’6 2023 Dunn Middle
13U Boys Rocky Mount Sonics 5 Elijah Battle 5’5 2023 Rocky Mount Middle
13U Boys Rocky Mount Sonics 30 De’Andre Lynch 6’1 2023 Edwards Middle
13U Boys Southwest Virginia Supreme 44 Kaiden Swortzel 6’2 2023 Floyd
13U Boys Team Loaded 12 Myles Archie 6’0 2023 High Point Christian
13U Boys Team Loaded 11 Jason Hancock Jr 5’8 2023 Greensboro Day
13U Boys Virginia Nets 2 Lawrence Cole 5’6 2023 Breckenridge Middle School
13U Boys Warriors Life Elite 12 Jah Short 5’8 2023 Farmville MIddle
13U Boys Warriors Life Elite 35 Jamir Wright 5’6 2023 Hope MIddle
13U Boys Wilson Elite 5 Jontavious Murray 5’11 2023 Darden

12U Boys

Gold Champion: Big Shots Elite NC 2024

Runner Up: Capital City Pacers

12U Boys Big Shots Elite NC 2024 Nylan Battle 2024
12U Boys Big Shots Elite NC 2024 Eli Ellis 2025 Relentless Academy
12U Boys Capital City Pacers 32 Xzavion Estes 5’6 2024 North Garner MS
12U Boys Capital City Pacers 24 Micah Worsley 5’4 2024 Wake Christian Academy
12U Boys Capital City Vipers 3 David Wine 5’0 2024 Summit Parkway Middle
12U Boys Garner Road Bulldogs 14 Nikolas Brown 5’5 2024 Middle
12U Boys Garner Road Bulldogs 3 Anthony Walters Jr 4’5 2024 Ravenscroft
12U Boys Low Country Elite 1 Montrell Jenkins 5’0 2024 Simmons Pinckney
12U Boys Low Country Elite 11 Rodricus Samuel 5’0 2024 Morning Side Middle
12U Boys Raising Young Men 30 Jadakiss Daniels
12U Boys Rocky Mount Sonics 11 I’Nassiyan Stallings 5’7 2024 Parker Middle
12U Boys Triangle Flight 11 Brandon Ihle 5’7 2024 West Lake Midde School
12U Boys Triangle Flight 0 Andrew Neal 5’2 2024 Apex Middle School
12U Boys NC Breakers 23 Clevon Ward
12U Boys NC Breakers 22 Dorian Melton

11U Boys

Gold Champion: Big Shots Elite NC 2025

Runner Up: Garner Road Bulldogs

11U Boys 7th Nation Warriors 3 Zarion Hobbs 4’9 2027 Maysville Elementary
11U Boys 7th Nation Warriors 0 Chaise Smith 4’10 2026 Chocowinity Primary School
11U Boys 7th Nation Warriors 32 Javon Williams 5’9 2025 Chocowinity Middle School
11U Boys Big Shots Elite NC 2025 3 Isaac Ellis
11U Boys Big Shots Elite NC 2025 0 Cross Arias
11U Boys Garner Road Bulldogs 23 Trevor Best 5’0 2025 Jones Elementary
11U Boys Garner Road Bulldogs 6 Brady Williams 4’5 2025 Hilltop Elementary
11U Boys Orange County Thunder 0 Michael Clark 5’7 2025 Hillsborough Elementary
11U Boys PSB Greensboro Gold 1 Addison Newkirk Jr. 5’7 2025 Caldwell Academy
11U Boys Wilson Elite 13 MJ Williams 4’10 2025 Hubbard

10U Boys

Gold Champion: TLBA 2026

Runner Up: WCBA 2026 Blue

10U Boys Garner Road Bulldogs – Myatt 4th Grade 10 Winston Waite 2026 Erwin Elementary
10U Boys Team Renegades Elite 1 Preston Moore 2026
10U Boys TLBA 2026 12 Carter Abernathy  2026
10U Boys TLBA 2026 2 Carson Bess 2026
10U Boys TLBA 2026 5 Hayden Hillman 2026
10U Boys Triangle Flight-4th Grade 2 Boyle Justin 4’8 2026 St. Mary Magdalene
10U Boys WCBA 2026 Blue 11 Marcus Green 61′ 2026 Adams Elementary

 

Follow Big Shots @BigShotsNation on Twitter and IG

Follow Stephen Rodgers @BigShotsSteve33 on Twitter